przedsiębiorstwo budowlane
logo
dekra eu

Jakie standardy powinny spełniać nowoczesne budynki biurowe?

Zapotrzebowanie na nowe budynki biurowe jest duże, dlatego co roku w całym kraju powstaje mnóstwo nowoczesnych obiektów tego typu. Żyjemy w czasach postępującej cyfryzacji i rozwoju wielu nowych technologii. Nowoczesne budynki biurowe muszą już pełnić nie tylko funkcje tradycyjnego miejsca pracy, ale muszą również być komfortową przestrzenią spotkań, aby mogły być pomocne w budowaniu społeczności i jednocześnie wpływały na zwiększenie kreatywności pracowników.

Czym powinien charakteryzować się nowoczesny budynek biurowy?

Ze względu na to, iż w ostatnich latach zmieniło się nieco podejście do pracy, która coraz częściej jest wykonywana zdalnie, budynki biurowe muszą być jak najlepiej dopasowane do jej specyfiki. Nowo powstające biurowce powinny więc zapewniać wysoki komfort użytkowania wszystkim pracownikom. Ważną cechą współczesnych obiektów biurowych jest taki układ pomieszczeń, aby można je było dowolnie zaaranżować. Kolejną ważną sprawą jest aspekt ekologiczny. Nowoczesne biurowce muszą być przyjazne dla środowiska.

Budynki biurowe powinny więc mieć elastyczny układ powierzchni, kondygnacje o odpowiedniej wysokości i dobre doświetlenie światłem dziennym. Powinny też wyróżniać się niskim zużyciem wody oraz energii, dzięki czemu można zredukować koszty eksploatacyjne i zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko. Aby zmniejszyć koszty utrzymania takiego obiektu oraz optymalnie wykorzystać oświetlenie słoneczne, powinno się zaprojektować go, uwzględniając jego orientację względem stron świata.

Jaką formę powinien mieć nowoczesny budynek biurowy?

Forma nowoczesnego budynku biurowego powinna być dostosowana do jego przyszłego przeznaczenia. Ważna jest zarówno jego wysokość, jak i powierzchnia, która najczęściej wynika z lokalizacji. Budynki w centrach dużych miast są najczęściej wysokie, te umiejscowione na ich obrzeżach są budowane na większych działkach, dzięki czemu mogą być niższe, ale bardziej rozległe. Nowoczesne biurowce powstają najczęściej na rzucie litery H albo kwadratu w układzie atrialnym. W budynkach wzniesionych na rzucie kwadratu doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie atriów, które umożliwiają dodatkowy dostęp światła dziennego do powierzchni znajdujących się w ich wnętrzu. Dzięki nim można jeszcze lepiej rozplanować miejsca pracy.

Jak zapewnić budynkom biurowym możliwie najwyższą efektywność wykorzystania przestrzeni?

Jedną z najważniejszych cech nowoczesnych budynków biurowych jest jak najwyższa efektywność wykorzystania przestrzeni. W wysokich biurowcach efektywność wykorzystania przestrzeni utrzymuje się maksymalnie na poziomie 75%, w budynkach niskich i średniej wysokości wartość ta wynosi od 80 do 85%. Wynika to z faktu, iż w niższej zabudowie znacznie mniejszy jest tzw. rdzeń funkcjonalny, w którym umieszczone są windy, klatki schodowe i toalety. Mniej miejsca zajmują w nim również szachty instalacyjne i pionowe elementy konstrukcyjne. Ważnym parametrem jest też odpowiednia liczba pracowników na metr kwadratowy biura. Aby praca mogła przebiegać bezpiecznie i higienicznie, na każdego pracownika powinno przypadać minimum 2m2 wolnej powierzchni podłogi, na której nie stoją żadne urządzenia, meble czy sprzęty. Powinna ona znajdować się blisko stanowiska pracy.

Niezwykle istotne jest również umiejscowienie rdzenia funkcjonalnego. Powinien on znajdować się w takim miejscu, aby umożliwić podział przestrzeni na mniejsze jednostki biurowe i jednocześnie ograniczyć do minimum wielkość korytarzy komunikacyjnych. Wykonawcy budynków biurowych już na etapie projektowania starają się zawsze uwzględnić potrzeby firmy oraz wizję inwestora. 

Wielką popularnością cieszą się przestrzenie typu open space. Wiele przedsiębiorstw wybiera jednak obiekty z wydzielonymi gabinetami zapewniającymi wyższy komfort pracy. Nowoczesne biurowce muszą mieć także sale konferencyjne, dostosowane do liczby pracowników zaplecze sanitarne, pomieszczenia socjalne oraz parking. Ważna jest też estetyka, dzięki której praca przebiega w przyjemnych warunkach, a negocjacje biznesowe są efektywniejsze.