przedsiębiorstwo budowlane
logo
dekra eu

Koszty wynajmu hali magazynowej. Rachunek ekonomiczny

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej często wymaga powierzchni do składowania towarów. W przypadku małych firm jest to duży problem, ponieważ budowa takiego obiektu to koszt nawet kilku milionów złotych. O wiele bardziej atrakcyjnym rozwiązaniem wydaje się wynajem hali magazynowej. Nie trzeba przejmować się wykonywaniem całej inwestycji od podstaw, jednak trzeba liczyć się z kosztami za dzierżawę powierzchni magazynowej. Przed podjęciem decyzji należy zwrócić uwagę na koszta wynajmu w różnych miastach.

Zalety wynajmu hali magazynowej

Każdemu przedsiębiorcy zależy na tym, aby maksymalnie zminimalizować koszty prowadzenia działalności. W przypadku wynajmu hali magazynowej należy zwrócić uwagę na to, że ceny wynajmu powierzchni za metr kwadratowy mogąsię różnić w zależności od miasta. Przykładowo, za metr kwadratowy magazynu o powierzchni 100–200 m2 w Warszawie trzeba zapłacić około 29 zł, natomiast w Krakowie – około 20 zł. Oczywiście należy wziąć pod uwagę to, czy dany obiekt spełnia wszystkie normy rynkowe. Warto także zwrócić uwagę na inne aspekty, takie jak monitoring, ogrzewanie, parking itp. 

Bez wątpienia rozwiązanie w postaci wynajmu hali magazynowej jest atrakcyjne dla firm, które dopiero wchodzą na rynek. Pomija się wówczas cały proces inwestycyjny oraz zwalnia obowiązek przeglądów technicznych i usuwania usterek z przedsiębiorcy na rzecz właściciela. Pozwala to na szybszy rozwój firmy. Co więcej, wraz z halą magazynową inwestorzy oferują także wynajem powierzchni biurowej, co równieżpozwala na oszczędności. Istnieje też możliwość realizacji projektu build-to-suit, czyli inwestycji szytej na miarę. W takiej sytuacji przedsiębiorca może dostosować obiekt do swoich potrzeb i wymagań, z możliwością wykupu budynku w przyszłości.