przedsiębiorstwo budowlane
logo
dekra eu

Jakie są obowiązki generalnego wykonawcy inwestycji budowlanych

Dobrze wybrany generalny wykonawca inwestycji budowlanych to gwarancja sukcesu. Osoba taka odpowiedzialna jest bowiem za organizację prac budowlanych, ich zgodność z przepisami i terminowość. Inwestor wybiera generalnego wykonawcę na podstawie najlepszej oferty i zobowiązuje na bazie podpisanej umowy do koordynacji prac budowlanych, których celem jest realizacja danej inwestycji. Jest to korzystne rozwiązane ze względu na generowane w ten sposób oszczędności. 

Generalny wykonawca z Krakowa zleca ekipom budowlanym wykonanie określonych prac na terenie budowy i koordynuje prace specjalistów i podwykonawców przy jednoczesnym zachowaniu standardów bezpieczeństwa. Zakres obowiązków generalnego wykonawcy może nieco się różnić w zależności od postanowień zawartych w umowie, jednak możemy do nich z pewnością  zaliczyć komplementację dokumentacji i załatwienie formalności umożliwiających rozpoczęcie budowy, opracowanie kosztorysu i harmonogramu prac oraz koordynacja zamówień materiałów budowlanych. Generalny wykonawca jest odpowiedzialny za wzniesienie budynku zgodnie z projektem i w świetle obowiązującego prawa, dlatego osoba zajmująca się tą profesją musi charakteryzować się znaczną wiedzą zarówno w zakresie budownictwa jak i prawa budowlanego. Finalnym efektem tych działań jest oddanie budynku do użytku. W umowie można zawrzeć również zapis o konieczności uprzątnięcia terenu po zakończonej budowie i przekazaniu informacji administratorom budynku na temat korzystania z poszczególnych instalacji. Generalne wykonawstwo tyczy się zarówno inwestycji mieszkalnych, jak i obiektów handlowo-usługowych, stacji paliw, czy budynków przemysłowych.

Jak dobrze wybrać generalnego wykonawcę?

Przed wyborem generalnego wykonawcy warto zapoznać się z projektami i inwestycjami zrealizowanymi przez firmę wcześniej. Kompetentni przedsiębiorcy cieszą się dobrą opinią w i renomą na rynku budowlanym. Przemyślana decyzja i profesjonalni fachowcy to gwarancja realizacji projektu na czas.