przedsiębiorstwo budowlane
logo
dekra eu

Kiedy opłaca się wynajem maszyn budowlanych?

Na ogólną cenę maszyny budowlanej składa się nie tylko kwota zakupu, ale również wszystkie koszty związane z jej utrzymaniem, naprawami, pracami konserwacyjnymi, przeglądami itp. Każdy przedsiębiorca zdaje sobie sprawę z tego, że utrzymanie własnego parku maszynowego to spora inwestycja, która wymaga ciągłego finansowania. Dlatego też decyzja o zakupie kolejnego urządzenia wykorzystywanego podczas pracy musi być naprawdę przemyślana. W dużej mierze właśnie ze względów finansowym coraz większym zainteresowaniem cieszy się wynajem maszyn budowlanych, zarówno ten krótkoterminowy, jak i długoterminowy. W wielu przypadkach jest to opcja tańsza, a przede wszystkim zdecydowanie prostsza. Korzystają z niej nie tylko ekipy, które dopiero zaczynają swoją działalność na rynku, ale również małe firmy oraz większe przedsiębiorstwa, które realizują nietypowe zlecenia lub też borykają się z brakami w zapleczu sprzętowym.

Wynajem maszyn budowlanych alternatywą dla kosztownego zakupu nowych sprzętów

Firmy budowlane nie mogą działać bez niezbędnych maszyn. Większe przedsiębiorstwa zwykle decydują się na zakup tych sprzętów, które są wykorzystywane najczęściej i stanowią podstawowy kapitał przedsiębiorstwa. Wydawać by się mogło, że jest to jedyna słuszna możliwość. Tymczasem nawet prężnie działające firmy chętnie korzystają z wynajmu. Dlaczego? Powodem są oczywiście względy finansowe. Nie zawsze opłaca się kupować czy brać w leasing urządzeń, szczególnie tych specjalistycznych, wyjątkowo drogich lub wykorzystywanych jedynie do incydentalnie realizowanych prac.

Z kolei dla mniejszych firm budowlanych wypożyczanie maszyny budowlanej to często jedyna opcja, jaka się opłaca. Dzięki temu odpadają wysokie koszty związane z koniecznością wykonywania regularnych prac konserwacyjnych czy napraw, z którymi również trzeba się liczyć. Wszelkie wydatki eksploatacyjne leżą po stronie wypożyczalni. Oprócz tego za sprawą wynajmu firma jest bardziej mobilna i może realizować zlecenia nawet w znacznym oddaleniu od swojej siedziby. Możliwość wynajęcia maszyny na miejscu budowy sprawia, że odpadają wysokie koszty transportu.