przedsiębiorstwo budowlane
logo
dekra eu

Wynajem żurawia wieżowego – kiedy to się opłaca?

W przypadku niektórych inwestycji budowlanych korzystanie z żurawia wieżowego okazuje się nie do zastąpienia. Zakup tego rodzaju dźwignicy jest dla przedsiębiorcy sporym obciążeniem finansowym, dlatego korzystną opcją jest wynajem dźwignicy. Wyjaśniamy, jakie korzyści gwarantuje wynajem żurawia wieżowego.

Zakup czy wynajem – co wybrać?

Żuraw wieżowy to największa z dostępnych na rynku dźwignic, znajdująca zastosowanie zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i przemysłowym. Żurawie wieżowe znajdują zastosowanie na wielu placach budowy, gdzie służą w celu montażu elementów konstrukcji stalowych oraz transportu materiałów budowlanych na wyższe kondygnacje budynków. W związku rozmiarami oraz wysoką funkcjonalnością maszyny te nie należą do tanich. Koszt zakupu dźwignicy znacząco obciąża przedsiębiorcę, nawet w sytuacji, gdy inwestycja finansowana jest z korzystnego pod względem warunków kredytu. 

Wynajem żurawia wieżowego to zdecydowanie bardziej opłacalna opcja, z której korzysta coraz więcej przedsiębiorców. Dzięki atrakcyjnym warunkom wynajmu krótko lub długoterminowego możliwe jest uniknięcie związanych z inwestycją kosztów długofalowych oraz strat związanych z rozłożoną w czasie amortyzacją dźwignicy. Wynajem żurawia wieżowego okazuje się także znacznie mniej kłopotliwy – przedsiębiorca nie ponosi kosztów związanych m.in. z jej amortyzacją.

Kiedy wynajem żurawia wieżowego jest szczególnie opłacalny?

Wynajem żurawia wieżowego oraz innych specjalistycznych maszyn roboczych opłacalny jest nie tylko dla niewielkich firm lub przedsiębiorców, którzy dopiero wkraczają na rynek usług budowlanych. To rozwiązanie korzystne także dla przedsiębiorców dysponujących środkami na zakup dźwignicy, bo pozwala uniknąć nie tylko sporego, jednorazowego (lub rozłożonego na raty obciążenia finansowego), ale także redukuje wiele problemów związanych z utrzymaniem maszyny np. poza sezonem. Brak konieczności dokonywania przeglądów technicznych i serwisowych, a także brak ryzyka związanego z tym, że dźwignica przez dłuższy czas nie będzie używana to gwarancja sporych oszczędności.

Podsumowując, wynajem żurawia wieżowego to bardzo korzystne rozwiązanie dla przedsiębiorców z branży budowlanej. Pozwala ono sporo zaoszczędzić i uniknąć wielu kłopotów, które mogą pojawić się np. poza sezonem wykonywania robót budowlanych lub czasie mniejszego obłożenia maszyn roboczych. Wynajem żurawia opłaca się nie tylko przedsiębiorcom, którzy nie dysponują własnymi dźwignicami, ale także pozwala czasowo powiększyć własny park maszynowy, gdy posiadane dźwignice są niezbędne na innym placu budowy lub wymagają naprawy.