przedsiębiorstwo budowlane
logo
dekra eu

Kiedy hala stalowa stanowi dobrą alternatywę dla hali murowanej?

Wówczas, gdy przedsiębiorcy poszukują optymalnych rozwiązań dla swojej działalności, wybór odpowiedniej hali produkcyjnej lub magazynowej staje się kluczowy. Hala stalowa jest świetnym wyborem dla tych, którzy potrzebują ekonomicznego i funkcjonalnego obiektu. Ale kiedy dokładnie hala stalowa jest dobrą alternatywą dla hali murowanej? Chociażby z uwagi na koszt, czas realizacji i elastyczność konstrukcji.

Czas realizacji inwestycji

Argumentem przemawiającym za wyborem hali stalowej jest szybkość realizacji inwestycji. W porównaniu do hal murowanych, konstrukcje stalowe wznoszone są znacznie szybciej, co pozwala na wcześniejsze rozpoczęcie działalności w nowym obiekcie. Dzieje się tak za sprawą technologii montażu prefabrykowanych elementów, które są produkowane w fabryce i dostarczane na plac budowy. W praktyce oznacza to, że budowa hali stalowej może trwać nawet o 50% krócej niż w przypadku hali murowanej.

Koszty inwestycyjne

Jednym z czynników wpływających na wybór rodzaju hali jest oczywiście koszt jej budowy. Hala stalowa może okazać się znacznie tańsza od murowanej. Wynika to przede wszystkim z mniejszej ilości materiałów potrzebnych do jej wzniesienia oraz prostszego procesu konstrukcyjnego.

W przypadku hali murowanej, inwestor musi liczyć się z koniecznością zakupu większej ilości materiałów takich jak cegły czy beton. Ponadto, prace związane z jej budową są bardziej czasochłonne i wymagają większego zaangażowania sił roboczych.

Elastyczność konstrukcji

Kolejnym atutem hali stalowej jest elastyczność konstrukcji. Taka konstrukcja jest wytrzymała na obciążenia i daje swobodę w kształtowaniu przestrzeni wewnętrznej, co pozwala na dostosowanie obiektu do indywidualnych potrzeb inwestycyjnych. Dzięki temu, hala stalowa może być wykorzystana jako magazyn, obiekt przemysłowy, centrum logistyczne czy sportowe. Ponadto, konstrukcje stalowe pozwalają na łatwą rozbudowę czy zmianę układu funkcjonalnego w przyszłości, co jest ważne w przypadku dynamicznego rozwoju firmy.