przedsiębiorstwo budowlane
logo
dekra eu

Żurawie wieżowe – czym są i w jakich celach się ich używa?

Żurawie wieżowe zaliczane są do jednych z największych maszyn, wykorzystywanych na placach budowy. Używa się ich zarówno podczas wznoszenia obiektów mieszkalnych, jak i przemysłowych – do budowy wielokondygnacyjnych budynków. Co warto wiedzieć na temat żurawi wieżowych? Na to pytanie postaraliśmy się odpowiedzieć w treści dzisiejszego artykułu. Zapraszamy do uważnej lektury.

Jedna z największych maszyn budowlanych

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, żuraw wieżowy uważany jest za jedną z największych maszyn budowlanych. Wykorzystuje się go przede wszystkim do szybkiego. Samo urządzenie składa się pionowej wieży oraz poziomego wysięgnika montowanego na podłożu. Montaż żurawia wieżowego można przeprowadzić na dwa sposoby w zależności od typu żurawia:

1 Żurawie dolno obrotowe – montaż realizowany jest przy użyciu dźwigu kołowego przy pomocy którego szczepiane są ze sobą poszczególne elementy i łączone w całość.

2 Żurawie dolno obrotowe które montowane są samoczynnie przy użyciu sterownika w dwa sposoby:

Warto również zauważyć, że montaż żurawia wieżowego wiąże się ze znaczną optymalizacją kosztów budowy. Dzięki tym sprytnym urządzeniom możliwe jest stosunkowo proste przenoszenie materiałów budowlanych, a maszyną steruje wyłącznie jeden operator.

Sprzęt stacjonarny

Żuraw wieżowy to sprzęt stacjonarny. Oznacza to, że jego demontaż i montaż odbywa się w tym samym miejscu. Mając to na uwadze, nie powinien dziwić fakt, że wykorzystuje się go nie tylko w przypadku dużych budów lecz również budowy domków jednorodzinnych. Samo sterowanie maszyną uważane jest za stosunkowo proste, ponieważ opiera się na operowaniu dwoma  sterownikami. Oczywiście należy zdawać sobie sprawę, że nie każdy może używać tego typu urządzenia. Do sterowania żurawiem wieżowym, jak i każdym urządzeniem UTB, konieczne jest posiadanie specjalnych uprawnień.